GENIUS

"Tetovanie je moja psychohygiena" tatérka Cloudy.ttt

Toto je Klaudia, vystupujúca pod prezývkou @cloudy.ttt

Keď navštíviš jej profil, zistíš že jej práca má nádherne melancholický vibe, ktorý mne osobne pripomína niečo ako prechádzku mestom Pripjať. Opustené domy, miesta, rastliny obrastajúce nábytok, záhadné kúpeľňové scény.. Je to ako matné spomienky na ktoré sa skoro nepamätáš, netušíš či sú tvojimi spomienkami, záberom z filmu alebo fragmentom rozhovoru čo si kedysi dávno započul v autobuse. Prečítaj si s ňou rozhovor kde sama popisuje všetko čo tvorí, čo ju inšpiruje a ako vníma rozmach tetovania v posledných rokoch. 

Ahoj, predstav sa kto si, odkiaľ si, čo robíš, kde máš štúdio :)

Ahojte, volám sa Klaudia a mám 24 rokov. Tetujem vo svojom štúdiu Cloudy Tattoo v Piešťanoch, buď svoje flashe alebo návrhy na mieru v mojom štýle, podľa požiadaviek klienta. Moje štúdio je vegánske a eco friendly.

Čomu sa presne venuješ a ako by si opísala svoj štýl?

Nerada sa škatuľkujem, ale môj štýl by sa dal asi zaradiť ako linework/blackwork. Svoju tvorbu by som nazvala melancholickou a tak trochu naivnou.  Zobrazujem veci z nášho každodenného života. V nich sa snažím zachytiť, ako sa práve cítim a sú pre mňa dosť intímne. Moje niekedy nedokonalé a nepresné, tak trochu rozbité čiary sú ako spomienka z detstva, pri ktorej si nezapamätáte detaily ale pocit. Aj preto nekreslím tváre, dievčatá potom pôsobia viac snivo a vzdialene. Navyše sama mám problém so zapamätaním si ľudí podľa tváre, skôr sa sústreďujem na vlasy alebo to, čo majú oblečené.

Obrázky často reprezentujú moje osobné ´traumy´. Som ako rozbitý porcelán a jazvy si zdobím kérkovým pozlátkom. Som rada, keď sa s nimi ľudia vedia spojiť natoľko, že ich nosia na koži, je to také samoliečenie pre nás oboch.Máš za sebou nejaký kurz tetovania/kreslenia alebo si samouk? Aké boli tvoje začiatky?

Mám certifikát z kurzu tetovania v Trnave z roku 2018, kde som sa naučila úplné základy. O rok neskôr som si spravila aj kurz bodypiercingu v Bratislave, tomu by som sa v budúcnosti asi tiež chcela venovať. A odvtedy som iba samouk. Na youtube je veľmi veľa dobrých videí od profesionálov, takže im môžete pozerať rovno pod ruky. A treba mať odvážnych kamarátov (haha).

Inak odmalička kreslím, počas celej základnej školy som chodila do ZUŠ, pár rokov aj SZUŠ a na strednú som tiež išla na Umeleckú v Trenčíne. Študovala som Fotografický dizajn a pri tvorení návrhov používam referenčné fotografie, ktoré ak sa to dá si sama odfotím. Z nich potom tvorím akoby koláže a z nich zase ilustrácie.


Aké iné štýly odlišné od toho tvojho máš rad/a?

Určite všeobecne hlavne ignorant, väzenské kérky, pankačinky a klasiku ako Irezumi alebo American traditional. Ale mám rada všetky štýly, niektoré viac, niektoré menej. Musí ma osloviť umelec/tatér ako osoba, mať svoj štýl a na ňom pracovať a rozvíjať ho. Také to, keď vidíš kresbu a presne vieš od koho je. Títo ľudia vedia do svojej tvorby premietnuť svoje vnútro a to ma priťahuje. Musí to byť jednoducho úprimné.

Aké tetovania a od koho máš ty? Tetovala si niekedy samú seba?

Na sebe mám rôzne tetovania, od surreal traditional od Davide Esz cez vodovkové kreslenky od Bumpkinovcov až po ignorantské drobnosti, ktoré som si z časti robila aj sama. Vždy sa ich ale snažím k sebe ladiť aspoň farebne. Nájdeš na mne väčšinou čiernu a z farieb iba odtiene červenej a tyrkysovej, ktorú tak milujem.

Seba som tetovala už veľakrát, napríklad keď sa potrebujem po dlhej pauze ´roztetovať´ tak si narcisticky vytetujem nejaký môj vlastný dizajn. Dokázala by som sa potetovať všade kde dočiahnem, ale radšej to prenechám iným. 


Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Milujem kontrasty a premeny, z extrému do extrému, oheň a voda, ako na horskej dráhe, bez rovnováhy. A tú sa asi snažím nájsť v mojich obrázkoch. 

Preto ma inšpirujú hlavne pre mňa nostalgické veci, moje spomienky na detstvo a hry a to, čo si matne pamätám z 90´s verzus dospelosť, krehké medziľudské vzťahy a žena v dnešnej spoločnosti. A na hrane týchto dvoch svetov sa snažím s iróniu a sarkazmom balancovať.

Ďalej musím spomenúť umenie 20. storočia, atmosferické počítačové hry a brutalistickú architektúru. A potom všetko creepy-cute.


Nejaké konkrétne osobnosti ktoré ťa inšpirujú a máš rada ich prácu?

Jedna z prvých osobností, ktoré ma inšpirovali k tetovaniu boli Amanda Toy z Milána, ktorá je úplne rozprávkovo farebná a dokáže s vami cestovať v čase, zrazu sa zase cítite ako 5 year old. Fidjit, ktorá tvorí a tetuje v meste Glasgow svojou krásnou prácou zvyšuje povedomie o úzkostiach, depresii a PTSD. Linda Werner z Berlína a jej jedinečný rukopis a autentické raw tetovačky, ako vytrhnuté z dievčenského denníka (@amandatoy, @fidjit, @futschiblond). Tieto slečny vám odporúčam si pogoogliť.

Ďalej musím podotknúť, že v puberte ma veľmi ovplyvnil Tim Burton, asi ako každého (haha), Edgar Allan Poe a H.P. Lovecraft.

Zo Slovenska a Česka mám rada maľby Lény Brauner, fotografie Márie Švarbovej a básne Mirky Ábelovej. A moja mama sa ma každý deň opýta, čo nové som nakreslila, to je veľmi milé a inšpirujúce (haha).