ORIGIN

My Name is..

Ahoj! Práve sa nachádzaš v blogovej časti webu ExitLife.sk a čítaš prvý článok, v ktorom som sa rozhodla viac priblížiť sama seba a moju prácu.

Začnime od toho, čo ťa pravdepodobne zaujíma najviac, keďže si zablúdil práve sem.

Projekt Exit Life.

Prvé myšlienky, skice a názvy, sa začali formovať niekedy koncom roka 2019, v období ktoré som pracovne trávila na najmenšom z holandských ostrovov. Vtedajšia práca sa ani v najmenšom nedala považovať za kreatívnu či zmysluplnú a ja som začala pociťovať potrebu posunúť sa o niekoľko desiatok krokov vpred. Moje záujmy sa vždy pohybovali skôr v rovine 2D.. fotografia, malba, ilustrácia.. a potom tam, niekde v úzadí, bol jeden veľmi starý detský sen o navrhovaní oblečenia, ktorý sa začal predierať dopredu až určitým spôsobom ožil. Vlastne nie určitým, ale úplne iným . Ale tak to v živote chodí, niektorým veciam trvá veľmi dlho kým dozrejú do správnej podoby. Oblečenie teda (zatiaľ) nešijem, ale pretváram a navrhujem potlače.


Výrazovo je Exit Life  zosobnením street kultúry. Nevychádza z jedného štýlu, práve naopak, je to estetický chaos vychádzajúci z mnohých výrazných vplyvov počnúc hudbou, cez výtvarné umenie, jazyk, graffiti a každodenné konfrontácie s okolitým svetom. Vždy som sa pohybovala skôr v prostredí alternatívnej kultúry a ľudí, pre ktorú je typickým prvkom diy. Ako v oblečení, tak v aj iných veciach a prístupoch. V Trnave, odkiaľ pochádzam, sa tento prístup vždy uplatňoval v mnohých oblastiach a subkultúrach. Keď si človek sadol sobotu poobede do Promy, mal to všetko na zlatom podnose. Pankáči s farebnými vlasmi a bundami s nášivkami a cvokmi, hipíci v štrikovaných svetroch a s patchworkovými taškami, skejťáci s pokreslenými doskami, posprejované smetné koše, chlapci v širokých tričkách rapujúci do svojich prvých beatov nahraných doma... pestrý kolorit ktorý som vstrebávala a ktorým sa nedalo neinšpirovať. Stále síce existujú zástanci „čistého“ štýlu, podľa ktorých by sa ich typická estetika nemala miešať s inou, ale to je nuda. Všetko sa niekam posúva a dnes už je bežné, že vonku stretneš rapera v tričku nejakej pankovej kapely, alebo pankáča ktorý rapuje .  Verím, že so mnou zdielaš rovnaký názor a to je jeden z dôvodov, ktorý ťa sem pravdepodobne priviedol.

Exit Life... prečo zrovna takýto názov ? V hre boli aj Escape Life alebo Enter Hell... Ale Exit Life je vec ktorú mal jeden týpek vytetovanú na chrbáte. Týpek, ktorého hudba a prejav ma zasiahli tak silno, ako naposledy My chemical Romance, ked som ich v roku 2005 počula prvý krát. Keby som mala vybrať iba dvoch hudobných interpretov, ktorý najviac ovplyvnili môj vkus a vnímanie tak to bezpochyby budú MCR a Lil Peep, hoci sa moje žánrové preferencie stále a často menia.


Názov Exit Life však nemá iba dark vibes, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na jednej strane je to útek z každodennej reality a pohľad do vlastného vnútra, na temnú stránku ľudskej duše a psychiky, ktorá je prítomná či chceš, či nie. No s ohľadom na to, v akom období tento projekt vznikol, je to tiež útek zo sveta v ktorom už rok bojujeme s pandémiou. Nemôžeme sa stretávať s priateľmi, navštevovať kultúrne podujatia ani robiť iné aktivity, ktoré nás bežne zabávali a odtrhávali od vnútorných monológov ktoré nás nechávajú plávať v príliš temných vodách. Pre tých z nás, ktorých to napĺňa, ostala jedinou možnosťou ako sa nezblázniť a utiecť, len tvorba. Po roku kedy striedavo žijeme v lockdowne a mimo neho, je ťažké nájsť niečo čo ti vyplní čas lepšie ako tvorba. Čohokoľvek. Pre mňa je to práve Exit Life, pod ktorým vzniká čím ďalej viac vecí.


Jednou z noviniek ktoré vznikli pod Exit Life-om je podznačka Danse Macabre. Na rozdiel od Exit Life-u sa nezameriava na jazyk, slovné hračky a úpravu textilu prešívaním a dekorovaním. Zameriava sa na obrázky, ich naráciu, význam a potlač. Danse Macabre je alegorický koncept tanca smrti, zobrazovaný v umení už od neskorého stredoveku. Alegória Danse Macabre, mala podobne ako Memento Mori a Ars Moriendi pripomínať krehkosť života a vždy prítomnú a neodvratnú smrť, ktorá čaká každého nezávisle od jeho sociálneho postavenia. A keďže bola v tom období vysoká úmrtnosť vďaka vojnám, hladomorom či epidémiám, smrť bola bežnou súčasťou života. Ľudia sa učili byť na ňu pripravení a posledný tanec s ňou bol zároveň niečo ako vtip, alebo skôr cynické odľahčenie. Vo výtvarných dielach sa najčastejšie zobrazovala personifikácia smrti/ tancujúca smrtka sprevádzajúca do hrobu pápeža, vládcu/kráľa, sedliaka a dieťa. V hrách sa veršovali dialógy medzi smrťou a jej obeťami. Na Dance Macabre je teda zaujímavé cynické poňatie témy a spomínané sociálno- kritické prvky.


Modernejšiu variáciu nájdeme u Walta Disneyho, ktorý v roku 1929 v rámci projektu Silly Symphony vytvoril krátku animáciu The Skeleton Dance ( všetkým známu skôr ako Spooky Scary Skeletons).

V mojich kresbách nezobrazujem priamo motív tanca smrti, ale tak ako pri všetkom čím sa inšpirujem, si vyberám jednotlivé symboly ktoré spracovávam podľa svojich predstáv a následne ich zase kombinujem s inými vplyvmi. Celkovo má táto časť môjho projektu teda cynické vyznenie, strašidelné až hororové prvky, a tak trochu aj sociálno- kritické. Proste všetko čo v praxi rada miešam dokopy.

S motívmi sa hrám podobným spôsobom aj pri tetovaní. Tak ako pri ostatných veciach, ani v kérkach som sa nenašla iba v jednom štýle. Rada skúšam, hľadám a objavujem nové veci. Ak by si v tetovaní  zrealizoval/a nejaký absolútne bláznivý alebo experimentálny projekt a myslíš si že by som ti vedela pomôcť, určite mi o ňom napíš ! Ale o tetovaniach inokedy... :)

Na záver tohoto egotripu by som rada pripomenula, že ak sa rozhodneš ma podporiť kúpou nejakého môjho výrobku tak tým nepodporíš korporáciu, ale mňa a úzky okruh mojich priateľov, ktorí mi pomáhajú s tvorbou vizuálnej identity tejto značky. Ich tváre môžeš vidieť na fotografiách tu na webe a na sociálnych sieťach. Ochotne mi pózujú na fotografiách, premýšľajú so mnou o nových veciach a vždy a vo všetkom mi radia. Pomôcť mi môžeš aj zdielaním mojich príspevkov na sociálnych sieťach, alebo zdielaním vecí ktoré si odomňa kúpiš pod hashtagom #exitlifesk

Za akúkoľvek podporu ti patrí veľké ďakujem. Pomáhaš tak môjmu projektu rásť.

@exitlife_aesthetics

 

   

 

 

FEATURED