SOUND

,,Ľudí s ktorými trávime čas by sme si mali vážiť a rešpektovať ich" Mishino

Mishino je mladý chalan s trnavskými koreňmi ktorý tvorí hudbu a podľa vlastných slov sa stále hľadá, skúša nové veci, objavuje, vzdeláva a snaží sa neustále posúvať dopredu.

Mnohí by mohli tvrdiť, že je pochabé diskutovať o tvorbe hudby a nejakých svetonázoroch s 15 ročným chalanom, ale ja ti poviem opak. Keď J.D. Salinger napísal knihu Kto chytá v žite, rýchlo sa stala celosvetovým fenoménom a zaradila sa medzi sto najlepších anglických románov, a to napriek tomu, že je príbeh rozprávaný z pohľadu 17 ročného Holdena Caufielda.

Prečo ? Pretože je to generačná výpoveď, ktorá rieši stále aktuálne témy a problémy, ktorými si prechádzame všetci. Rozdiel je len v tom akým spôsobom sa k nim staviame  a chápeme ich v určitom veku. A práve obdobie života okolo 15 rokov je azda absolútne najdôležitejšie, pretože vtedy najviac objavujeme, najviac sa učíme, ujasňujeme si vlastné svetonázory a budúce smerovanie, spoznávame svoje emócie.

Niekde na pomedzí tejto témy sa stretli moje a Mishinove cesty, keď sme si navzájom začali viac reagovať na storky na instagrame. Zaregistrovala som, že v súčasnosti sa opätovne rôzni interpreti prihlasujú k hudbe z rokov 2000-2010, najmä k tomu, čo sa ujalo pod pojmom tretia vlna emo, pop-punk alebo punk-rock. Myslím, že väčšina z nás, čo sme tieto a podobné žánre vtedy počúvali si myslela, že toto je definitívne mŕtve, no najmä roky 2018-21 ukazujú že tomu tak nie je. Tak som si vymyslela takú zábavku, že som na instagram zdieľala množstvo súčasných songov, v ktorých sú vysamplované 2000´veci ktoré som poznala. Mishino na to reagoval a bola som celkom prekvapená že aj dnes si túto hudbu ide aj niekto mladší ako 25 -30 roční ľudia spomínajúci na svoje pokreslené conversy počas nostalgických chvíľ :D A aké bolo moje prekvapenie keď sa minulý rok v pesničke body bag spojili MGK a Yungblud s Bertom McCrackenom z The Used! Rovnomenný album The Used z roku 2002 a In Love and Death z 2004 sú moje absolútne favority po hudobnej aj textovej stránke z tej doby a odporúčam vypočuť si ich. Bert má ( alebo úprimne skôr mal :D ) špecifický scream a diverzita ich tvorby od mäkších po tvrdšie veci, ma strašne baví.  

Naspäť k Mishinovi. Na túto tému sme si spolu začali vymieňať čím ďalej viac správ, a keď mi Mishino prezradil že pop-punk skúša vo vlastnej tvorbe a chystá sa vydať nové EP v tomto duchu, bolo to jasné. Ideme spolu vymyslieť článok a diskusiu na tému toľko milovaného a nenávideného pop-punku. Z EPčka som počula pár vecí a potvrdzujem, že Mishino krásne nadväzuje na tradíciu pop-punku hudobne aj textovo, rieši presne tie témy o ktorých chceme počuť, má to drive ktorý to má mať. Jednoduchý a trefný názov ktorý sa na nič nehrá hovorí za seba - Nervy & Bolesť.

Toto dielko si budete môcť už v blízkej dobe vypočuť, dovtedy sa však môžete zabaviť playlistom ktorý sme pre vás s Mishinom dali dokopy. Nazvali sme ho When old meets young, čo je na jednej strane metafora na naše stretnutie ( akože nie že by som sa cítila stará !! :D ) a na druhej výstižný názov playlistu do ktorého sme nahádzali naše obľúbené songy. Ja tie 2000´ a Mishino súčasné :)

Pre počúvanie klikaj sem -  WHEN OLD MEETS YOUNG - BEST OF POP-PUNK 

Presuňme sa teda konečne k samotnému rozhovoru. Mishino je skromný a inteligentný chalan, ktorý dúfam, aj prostredníctvom tohto článku inšpiruje všetkých ktorí to potrebujú. Pretože v dnešnej dobe je jediný rozdiel medzi človekom ktorý niečo tvorí a tým ktorý by iba chcel tvoriť, iba vlastná iniciatíva. Je milión možností ako skúšať robiť čokoľvek. Občas k tomu stačí iba počítač :)


Ahoj Mishino, predstav sa kto si, čo si, koľko máš rokov a čo robíš.

,,Ahoj, volám sa Michal, prezývkou Mishino, mám 15 rokov, bývam kúsok od Trnavy a venujem sa hudbe a jej tvoreniu. Taktiež pôsobím v našom Inuckshee labeli."

Akú hudbu rád počúvaš a ktoré žánre ti najviac sedia ?  Čo ťa inšpiruje ?

,,Hrozne dlhú dobu som počúval iba rap a všetko ostatné sa mi nepáčilo alebo som to nepočúval, a potom prišlo obdobie kedy som začal skúmať rôzne iné žánre a z tých som sa dopracoval k tomu čo primárne počúvam teraz. Odjakživa sa mi páčilo keď som v nejakej pesničke počul gitaru či akustickú alebo elektrickú. Momentálne síce stále asi najviac počúvam rap a rôzne odvetvia rapu ale poslednou dobou skúmam zákutia pop punku, alternative rocku a všetkých žánrov tomu podobných.

Inšpiráciu beriem hlavne z hudby čo počúvam a momentálne sú to poväčšine americkí umelci, samozrejme od toho sa zrejme odvíja aj moja tvorba. Potom ma inšpirujú hocaké malé veci čo si všimnem. Napríklad že niekto urobí niečo a druhý zas niečo ďalšie tak si to nejak spojím a pretvorím do svojho."

Mení sa tvoj prejav/ štýl hudby ? Prečo ?

 ,,Jasné. Určite to je aj nejakým prirodzeným vývinom alebo ľuďmi ktorými som obklopený, ale hlavne tým že som nechcel stáť na jednom mieste. Do hudby som šiel s tým že budem robiť trap čo fičalo aj stále fičí ale nejako mi to prišlo všetko potom rovnaké, tak som si začal hľadať inú cestu. Nehovorím že robiť dookola to isté je zlé ale ľudí to určite po čase prestane baviť a preto to podľa mňa treba obmieňať."

Ako hodnotíš mesto v ktorom žiješ čo sa týka hudby, kapiel ktoré tam fungujú a celkovo kultúry ? 

,,Ako som už spomínal nežijem priamo v Trnave ale nachádzam sa tam dosť často. Kultúra tu je podľa mňa celkom pestrá a nájde sa tu hocičo aj keď cez toto obdobie covidu to moc nevidno, keďže kultúra nejako moc nežije navonok. Čo sa týka hudby je tu toho tiež veľmi veľa  a som rád že s veľkou časťou tých ľudí môžem nejako spolupracovať. Teší ma že sa nachádzam medzi talentovanými ľuďmi ako chalani od nás zo skupiny Inuckshee alebo Muris - talentovaný producent čo stojí za polovicou produkcií z chystaného EP."

Stotožňuješ sa s tým, že väčšina súčasnej hudby je robená digitálne? Mne sa zdá že väčšina súčasných mladých hudobníkov robí hudbu skôr za počítačom ako v skúšobniach s hudobnými nástrojmi. Vidíš to ako pozitívne - ako možnosť realizovať sa sám aj bez kapely, alebo negatívne a chcel by si riešiť hudbu s reálnym hudobným doprovodom ? 

,,Ako každá vec určite to má nejaké výhody a nevýhody. V tomto období môže skúsiť tvorenie hudby každý, to je podľa mňa jedna z tých výhod tohto tvorenia elektronicky. A ako si spomínala je tam hlavne aj tá možnosť realizovať sa sám. Kedysi by si bez kapely pesničku tak ľahko neurobila. Keďže ja som ešte nikdy nerobil hudbu s kapelou, tak ma to určite láka a chcel by som to určite niekedy skúsiť. Také niečo že by mi niekto nahral živú gitaru a živé bicie, je to dokonca taký jeden z menších snov a hádam sa mi to niekedy splní. "


Často si reagoval na moje storky, kde som dávala hudbu ktorú som počúvala ako decko v rokoch 2000-2010, t.j. to, čo väčšina pozná ako žáner pop-punk, punk-rock, prípadne niektoré kapely ako 2000´emo. Zdá sa mi to, alebo je tento žáner po niekoľkých rokoch opäť čím ďalej viac živý ? 

,,Všímam si že posledným rokom sa dostáva viac a viac do popredia a páči sa mi to dosť. Čo sa týka Ameriky určite za to môže hlavne Travis Barker - bubeník Blink182, ktorý teraz dosť spolupracuje s viacerými mladými rapermi v Amerike. Zároveň to má úspech určite aj kvôli tomu že to stále počúvajú ľudia čo na tom žánri vyrastali aj ľudia mojej generácie pre ktorých to je možno niečo nové, ale páči sa im to."

 Čo podľa teba spôsobuje opätovný návrat týchto žánrov ? Je to prirodzený vývoj v rámci dejín hudby a hudobných žánrov ktoré sa stále vracajú a citujú samé seba ? 

,,Určite za to môže to že niektoré žánre sa jednoducho vrátia a znova fičia zopár rokov ako minulý rok vystrelil TheWeeknd s jeho albumom After Hours ktorý bol inšpirovaný hudbou z 80´s. Zároveň to je určite nejakým experimentovaním umelcov. Skúsia to a nakoniec to vystrelí. A tiež to čo som spomínal v predošlej otázke."

Čo sa týka textov, vidíš nejaký rozdiel medzi 2000´kapelami a tými súčasnými ? Alebo sú témy tiež súčasťou žánru a rozoberajú sa stále podobné ?

,,Za mňa sa témy nemenia nejako moc, stále je to o rovnakých problémoch či v láske alebo v živote alebo hocičo iné a to sa mi na tom páči. Čo sa ale za tú dobu zmenilo je určite slang. Používajú sa už úplne iné názvy na rôzne veci. Ďalšie čo sa zmenilo je, že sa riešia aj "digitálne" problémy ktoré máme mnohí na sociálnych sieťach. Tie ešte na začiatku 2000 rokov neboli."

Povedz tiež pár slov o novom EP. Čím to je inšpirované, čo sa snažíš vyjadriť v textoch ? Budú tam aj nejaké spolupráce?

,,Je tu viacero vecí ktoré môžem o ňom prezradiť. Spomínal som už vyššie, že sa mi nechcelo stáť na jednom mieste a robiť iba moderný trap, tak sa nesie v pop punkovom duchu ako tomu tento celý článok naznačuje. K tvorbe tohto EP ma inšpirovalo práve to že tento žáner ide znova do popredia a už dlhšie som to chcel skúsiť. Bál som sa ale, že na niečo také nemám hlas.. ale veď to posúdia poslucháči keď to vyjde. V textoch opisujem veci ktorých sa bojím, veci ktoré ma štvú alebo na ktoré mám často nervy. Potom sú tam nejaké motivačné riadky aby to nepôsobilo smutne a hlavne tam častokrát odkazujem na to ako si treba vážiť a rešpektovať ľudí s ktorými trávime čas. Čo sa týka spoluprác tak celé toto EP bude sólo na rozdiel od prvého. Ako posledné môžem prezradiť že EP už mám celé nahraté a čaká sa len na postprodukciu. Určite sa je na čo tešiť, na jednu pesničku chystám už videoklip."

Odporuč nám čo čítať, počúvať, čo si pozrieť - filmy, seriály, hudobné albumy, časopisy, knihy, články, zaujímavé instagramové účty/ iné projekty- hocičo čo ťa v poslednej dobe zaujalo :)

,,Keďže nie som moc seriálový a filmový typ, tak v tomto moc neporadím ale v poslednej dobe celkom pozerám rôzne anime. Spočiatku som to síce odsudzoval ale určite sa niet čoho báť :D Pred pár dňami vyšiel album Katalóg od môjho obľúbeného slovenského umelca Kamila Hoffmanna. Na tom albume má veľa gitaroviek, čiže to vrelo odporúčam. Čo sa týka kníh naposledy som čítal Smršť od slovenského spisovateľa Jozefa Kariku. Celkom ma to zaujalo, radí sa to medzi trillery / mystery, takže ak niekoho berie tento žáner tak tiež odporúčam.

Na záver trochu klišé ale chcel by som poďakovať každej jednej osobe ktorá ma podporuje a stojí pri mne. Každému, kto sa podieľal na výrobe spomínaného druhého EP, každému môjmu poslucháčovi a hlavne Radke ktorá mi dala možnosť takéhoto rozhovoru. "


Ja už len dodám, že sa teším z každého človeka ktorý vidí zmysel vo vlastnej tvorbe, a teším sa nato, keď sa budeme môcť konečne stretávať na koncertoch a živej hudbe.

Ešte raz pridávam odkaz na náš spoločný playlist na Spotify - tu 

Ak ťa Mishino zaujal, pozri si jeho instagram , alebo Spotify,  instagram labelu Inuckshee , kde sa dozvieš informácie aj o ostatných členoch a ich tvorbe, s ktorými sa tu na blogu ešte v budúcnosti určite stretneš. 

Díky moc Mishinovi aj čitateľom :) 


FEATURED